Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy został utworzony 30 października 1954 roku. Jego powierzchnia wynosi 33,91 km kwadratowych. Natomiast obszar ochrony ścisłej zajmuje powierzchnię 11,25 km kwadratowych. Ten Park Narodowy obejmujący masyw Babiej Góry, jest, po Tatrach, najwyżej wypiętrzonym obszarem Polski, choć zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię.

O Babiej Górze

Najwyższy szczyt to Diablak (1725 m n.p.m.). Babia Góra, nie bez powodu nazywana jest Królową Beskidów, pod wieloma względami jest szczególna. Wyraźnie zaznacza się piętrowy układ roślinności. Poza Babią Górą tylko w Tatrach i Karkonoszach występuje piętro hal z charakterystyczną roślinnością murowaną: sitem skuciną, endemiczną rogownicą alpejską, sasanką alpejską, zawilcem narcyzowym, dzwonkiem wąskolistnym oraz oczywiście trawami i turzycami, takimi jak: bliźniczka psia trawka, wiechlina wiotka czy kostrzewa niska. Takie urozmaicenie terenu sprawia, że dla wielu turystów Babia Góra jest atrakcyjniejsza niż Morskie Oko. Co ciekawe, w piętrze tym znaleźć można także wierzbę zielną – maleńką, płożącą się krzewinkę. Symbol parku – okrzyn jeleni – to roślina występująca tylko w babiogórskich lasach regla górnego.

Natura na Babiej Górze

Ponad 70 gatunków zwierząt na Babiej Górze to gatunki wysokogórskie. Wiele z nich jest niestety zagrożonych, na przykład głuszec, żołędnica, cietrzew, gniewosz plamisty, mroczek pozłocisty. Szczególnie cenna i rzadka jest żołędnica, dla której Babia Góra jest jedynym obecnie miejscem występowania w Polsce.

Należy wiedzieć, że w 1976 roku Babia Góra, jako jeden z pierwszych obszarów na świecie, uzyskała status Rezerwatu Biosfery UNESCO. Doceniono nie tylko walory przyrodnicze wysokogórskich ekosystemów z pełną piętrowością, ale także długą historię ochrony obszaru oraz intensywnie prowadzone badania naukowe. Park został włączony także do europejskiej sieci Natura 2000.

Babia Góra cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i przewodników. Ma dobrze rozwiniętą sieć szlaków turystycznych i infrastrukturę turystyczną, w skład której wchodzą między innymi schronisko na Markowych Szczawinach oraz posterunek GOPR.