Bieszczadzki Park Narodowy – Jakie zwierzęta możemy zobaczyć?
W Polsce mamy 23 Parki Narodowe. Bieszczadzki Park Narodowy powstał w 1973 roku. Cieszy oczy turystów dziką przyrodą i górskimi widokami. Ale to nie wszystko. Park założono też ze względu na bogactwo fauny i flory. Są tu setki gatunków zwierząt. Jakie są gatunki najbardziej charakterystyczne dla tego parku?
Ryś
Logo BdPN to ryś. I faktycznie tego największego kota Europy możemy tutaj spotkać. To kot, który wyróżnia się swoim wyglądem. Ma krępą budowę, a jego uszy zakończone są pędzelkami. Gęste futro pokryte jest cętkami. Nie jest to jednak bardzo duże zwierzę, zwłaszcza jak na dzikiego kota – dorosłe samce nie mają więcej, niż 150 cm w kłębie. Mimo tego atakują znacznie większe od siebie zwierzęta – sarny, jelenie i dziki.
Orzeł przedni
To jeden z największych ptaków gniazdujących w Europie i największy orzeł zamieszkujący Polskę. W Bieszczadach i jeszcze Tatrach występują najczęściej. To bardzo duże ptaki – dorastają nawet do 93 cm. Mają też duże ogony, a także rozłożyste skrzydła. Potrafią jednak dobrze się kamuflować – mają brązowe upierzenie.
Wilk szary
Wilki postrzegane są jakie groźne dla ludzi zwierzęta. Te jednak często chowają się w głębi lasu. Unikają ludzi i nie atakują niesprowokowane. To zwierzęta, które żyją w watahach, które mogą liczyć nawet 20 osobników. Zwykle są to rodzice i kolejne pokolenia wilków. Polują głownie na jelenie na jelenie i sarny, ale mogą odżywiać się drobniejszymi ssakami, a niekiedy nawet padliną. Bieszczady są głównym teren występowania wilka szarego w Polsce.
Niedźwiedź
Niedźwiedź to jedno z tych zwierząt, które kojarzą się z górami. Dlatego nie mogło go zabraknąć także w Bieszczadach. Nie trzeba jednak obawiać się, że nas zaatakuje. Zwykle zamieszkuje on bardziej niedostępne tereny leśne, dodatkowo nie atakuje, jeżeli nie czuje się zagrożony. To duże zwierzę – może osiągnąć nawet 3m wzrostu. Poluje na różnorodne ssaki, zarówno małe – jak gryzonie, jak i większymi – np. jeleniami. Oprócz tego jedzą miód, ptasie jaja, owoce leśne, a nawet niektóre owady.
Żubr
Żubry kojarzą się głównie z puszczą białowieską, ale można je spotkać także w Bieszczadzkim Parku Narodowym. To duże ssaki kopytne – długość tułowia dorosłego samca może wynieść nawet 300 cm! Wyróżniają się ciemnymi rogami. Ich brązowe futro jest bardzo gęste. Pomimo dużego rozmiaru żubry żywią się głownie trawą, ale także gałązkami i liśćmi i krzewów oraz drzew.
Wąż Eskulap
To największy żyjący w Polsce wąż w Polsce – może osiągnąć nawet 2 m. Nie jest to jednak gatunek jadowity. W dodatku unika on kontaktu z człowiekiem. Można go rozpoznać po zielonkawo-brązowym ubarwieniu lub brązową z jaśniejszymi plamkami. Brzuch ma jednak znacznie jaśniejszy -żółtawy. Można go spotkać na otwartych, nasłonecznionych przestrzeniach. Jak wiele gadów, szuka on ciepła i dużej ilości światła. To drapieżnik, który poluje na drobne zwierzęta – ptaki, gryzonie oraz owady.