Atrakcje turystyczne Sanoka – co ciekawego możemy zobaczyć?

Atrakcje turystyczne Sanoka – co ciekawego możemy zobaczyć?

Sanok to jedna z największych miejscowości w Bieszczadach. Możemy tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Pomogą one zrozumieć Bieszczady i ich historię, ale będą też interesującym urozmaiceniem urlopu. Jakie są najlepsze atrakcje turystyczne Sanoka?

Zamek królewski

Zamek królewski to nie tylko specjalność Warszawy, czy Krakowa. Takie miejsce możemy znaleźć także w Sanoku.  Najpierw był to zamek w stylu gotyckim – powstał bowiem w 140 roku. Jednakże w latach 1523 – 1528 został przebudowany w stylu renesansowym na polecenie Bony Sforzy. I w takim stylu pozostaje do dzisiaj.

We wnętrzach zamku możemy podziwiać zbiory obrazów, militariów i wykopaliska archeologiczne. Na zewnątrz jest także taras i ogrody, do których turyści mają pełny dostęp

Kolekcja ikon

Ze względu na swoje położenie w Sanoku żywa jest tradycja prawosławna. Dlatego w Muzeum Historycznym Sanoku możemy podziwiać aż 700 ikon. Są to obrazy przedstawiające świętych i inne motywy religijne.

Są tu także takie eksponaty jak :

  • Krzyże cerkiewne
  • Chorągwie
  • Księgi

Cerkiew św. Trójcy

W Sanoku jest nie tylko kolekcja ikon, ale także cerkiew – świątynia prawosławna. Została ona wzniesiona w 1784 i prezentuje wówczas obowiązujący styl klasycystyczny. Z zewnątrz wydaje się być skromną świątynią. Wnętrze jednak olśniewa, zwłaszcza prezbiterium i ikonostas.

Klasztor oo. Franciszkanów

Budynki kościoła i klasztoru oo. Franciszkanów przy rynku. Ten zabytkowy kompleks został przebudowany w 1886 r. i w takiej formie pozostaje do dzisiaj. Wnętrze robi wrażenie, ponieważ urządzone jest w barokowym stylu. Szczególne wrażenie robi cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej. Znajduje się tu także kaplica Św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – Skansen.

Zwykle, gdy mówimy o skansenie, najczęściej mamy na myśli ten w Biskupinie. Tymczasem to skansen w Sanoku jest pierwszym i do tej pory największym skansenem w Polsce. Możemy tu podziwiać różne rodzaje zabudowy. Są tu wiejskie chaty, budynki użyteczności publicznej skupione wokół rynku, a nawet drewniana świątynia. Są też zagrody, w których spotkamy żywe zwierzęta, np. kozy

Nie są to jednak jedyne miejsca, które możemy zobaczyć w Sanoku. Już sam rynek i ratusz, a także starówka są turystyczną atrakcją