Cztery szczyty, które trzeba zdobyć w Bieszczadach

Cztery szczyty, które trzeba zdobyć w Bieszczadach

Bieszczady, to jeden z najsłynniejszych regionów górskich w Polsce. Są tu cztery łańcuchy górskie, które warto zobaczyć. A w nich szczyty, które koniecznie trzeba zdobyć.

Tarnica

Jeżeli każdy turysta musi w Tatrach zdobyć Giewont, to każdy turysta w Bieszczadach musi zdobyć Tarnicę. Jest to najwyższy szczyt polskich Bieszczad – 1436 m. I podobnie jak na Giewoncie, znajduje się tutaj żelazny krzyż.  Ze szczytu rozlegają się malownicze widoki na Rozsypaniec, Wielki Wierch, Kińczyk Bukowski,  czy Połoniny

Wejście na Tarnicę nie jest bardzo trudne, zwłaszcza, że  przed szczytem znajdują się schodki.  Możemy dostać się tam z Utrzych Górnych i Wołosatego.

Bieszczady kuszą wieloma pięknymi szczytami

Halicz

Halicz to trzecia najwyższa góra Bieszczad – 1333 m. Podobnie jak z Tarnicy, tutaj również możemy podziwiać malownicze widoki – głównie szczyty polskich i ukraińskich Bieszczad. Zobaczymy Połoninę Bukowską, Pikuja i Kińczyka. Możemy także dojrzeć dolinę Sanu.  Aby zdobyć Halicz, musimy wyruszyć z Wołosatego. Możemy wybrać szlak niebieski lub czerwony – znacznie dłuższy.

Połonina Wetlińska

Połonina to nie jest zwykły szczyt górski. To górska łąka, nieco niższa i z łagodniejszym podejście. I Połonina Wetlińska to właśnie takie łagodne i łatwiejsze wejście. Szczyt Połoniny Wetlińskiej – 1255m – można zdobyć nawet z dziećmi.  Znajduje się tu też schronisko, dzięki czemu możemy się posilić lub spędzić noc.

Z Połoniny Wetlińskiej możemy zobaczyć Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo, czy Tarnicę. By dostać się na Połoninę Wetlińską musimy wyruszyć z miejscowości Smerek z Przełęczy Wyżnej.

Bieszczady to miejsce, gdzie możemy zdobyć wiele szczytów górskich

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska to także jeden z punktów obowiązkowych wizyty w Bieszczadach. Podobnie, jak Połoninę Wetlińską, mogą ją zdobyć nawet amatorzy, co w takim miejscu jak Bieszczady nie jest regułą. Przejście jest łagodne, nawet na najtrudniejszym szlaku. Tak zdobędziemy jej  szczyt znajdujący się na wysokości 1297 m. Z każdej strony szczytu możemy podziwiać widoki, np.: na Tarnicę i Tarniczkę, Połoninę Równą czy Wielką i Mała Rawkę

Warto jednak pamiętać, że w Bieszczadach możemy podziwiać znacznie więcej gór i podziwiać znacznie więcej ciekawych miejsc. Te jednak to najbardziej popularne i najważniejsze.