Rowerem w Bieszczady – najważniejsze informacje

Rowerem w Bieszczady – najważniejsze informacje

Bieszczady to nie tylko świetne miejsce na górskie wędrówki. Pokochają je także miłośnicy rowerów. W Bieszczadach możemy znaleźć wiele ciekawych szlaków rowerowych. Ale co jeszcze powinniśmy wiedzieć o rowerach w Bieszczadach?

Co trzeba mieć ze sobą na wycieczce rowerowej?

Zacznijmy od podstaw. Do długiej wycieczki rowerowej, zwłaszcza w górach, trzeba się odpowiednio przygotować. A to dlatego, że czeka nas dość długa droga, która może być męcząca – zwłaszcza latem.

Najpierw sprawdźmy, czy nasz rower nadaje się do jazdy. Opony – tak jak w samochodzie – nie mogą być łyse. Bieżnik musi wyraźny i wypukły, zwłaszcza w przypadku przedniej opony. Jeżeli planujemy wycieczkę ekstremalną, np.: po skałkach albo błotnistych drogach, musimy wziąć to pod uwagę. Opony do takich przejażdżek muszą różnić się od opon do jazdy po asfalcie. Musimy sprawdzić także hamulce. Klocki nie powinny być starte.

Gdzie pojechać rowerem w Bieszczadach?

W Bieszczadach jest wiele szlaków rowerowych. Przy Wielkiej i Małej Pętli wiodą odpowiednio przystosowane drogi rowerowe. Jadąc takimi drogami możemy zobaczyć Cisną, Polańczyk, czy Lesko.

Są też trasy wytyczone specjalnie dla rowerzystów.  Możemy zobaczyć część wybrzeża Jeziora Solińskiego, ale także zobaczyć kilka innych miejscowości i zabytków, np.: ruiny cerkwi w Berezce. Wystarczy, że ruszymy ścieżką rowerową „Solina”. Cała droga liczy 24,5 km.

Znacznie dłuższą i nieco trudniejszą trasą jest „Wzgórze Gruszka”. Tutaj bowiem mamy 4 km ostrego podjazdu pod szczyt wzgórza. Trasa w większości biegnie wzdłuż Sanu, a częściowo też Dużą Obwodnicą Bieszczadzką. Cała trasa liczy sobie 46 km długości.

Jedną z tras rowerowych – „okolice Ustrzyk Dolnych”- można właśnie zwiedzić Ustrzyki Dolne. Trasa wiedzie od rynku i stacji narciarskiej przez takie miejscowości jak Łyodyny, Brzegi Dolne, Horoszczyk, a kończy się przy bibliotece miejskiej. To bardzo łatwa trasa o długości 70 km.

Wszystkich szlaków jest kilkanaście i można je dobrać do swoich umiejętności, kondycji, a także zainteresowań.

Bieszczady rowerem - można odwiedzić wiele pięknych miejsc

Czy w Bieszczadach można wypożyczyć rower?

Przywiezienie własnych rowerów do Bieszczad może być czasami problematyczne. Konieczny jest bagażnik na rowerowy – na dach, tylną klapę lub na hak. Do tego ostatniego należy jednak mieć dodatkową tablicę rejestracyjną. Możemy też przewieźć rowery pociągiem, mogą jednak stanowić kłopotliwy bagaż, dodatkowo należy opłacić bilet bagażowy.  Nie zawsze więc przewóz rowerów jest łatwy, a w Bieszczadach można wypożyczyć rower.

W każdej bardziej popularnej miejscowości Bieszczad znajduje się wypożyczalnia rowerów – w Lutowiskach, Dwerniku, Ustrzykach Dolnych i wielu innych. Wiele hoteli i pensjonatów także wypożycza rowery.