Co trzeba wiedzieć o biwakowaniu w Bieszczadach?
Jeżeli chcemy poznać Bieszczady z bliska, to idealnym pomysłem jest biwakowanie. Wystarczy tylko namiot i dobry plan. Warto też wiedzieć, gdzie można biwakować i co należy ze sobą zabrać
Nie wszędzie można rozbić namiot
Należy wybierać jedynie wyznaczone miejsca- jak np.; pola namiotowe. Namiotów nie można rozbijać przy szlakach, a nawet przy schroniskach. Zakaz obowiązuje także na terenie całego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami jest karalne. Możemy za to dostać mandat. Mogą nam też grozić dodatkowe mandaty, np. jeżeli zostawimy śmieci albo rozpalimy ognisko.
Dużo pól biwakowych
W Bieszczadach możemy znaleźć wiele pól biwakowych. Dysponują nimi takie miejscowości jak:
- Wetlina
- Ustrzyki Dolne
- Wołkowyja
- Komańcza
- Polańczyk
- Cisna
- Lutowiska
- Myczkowce
Pola biwakowe zapewniają nie tylko schronienie. Często jest przy nich ujęcie wody. Przy kampingach są też parkingi. Można więc tu zostawić samochód i udać się na wędrówkę.
Przestrzeń dla bushcraftu
Poza polami kampingowymi istnieje też kilka miejsc, w których można rozbić namiot „na dziko”. Są to jednak ściśle wyznaczone tereny:
- Solina
- Bukowiec
- Zawóz
- Zawój
- Jaworzec
Są tu jednak ograniczenia. Nie można w lesie nocować dłużej, niż 2 noce i nie można biwkaować w więcej, niż 4 osoby. Trzeba też omijać siedliska zwierząt – niedźwiedzi i wilków, ale także innych gatunków.
Odpowiedni ekwipunek
Wybierając się pod namiot, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Musimy mieć jedzenie i picie, ale nie tylko. Trzeba pamiętać, że potrzebne są również:
- Śpiwory
- Materace
- Kuchenka turystyczna
- Naczynia turystyczne – w tym garnki i patelnie
- Apteczka
- Latarka
Przed wyprawą warto zrobić listę potrzebnych rzeczy. Ich ilość trzeba dopasować do długości pobytu, ilości osób, ale także swoich możliwości. Jeżeli planujemy dłuższą wędrówkę, warto zabrać jedynie najpotrzebniejsze przedmioty, tak by się nie przeciążać.
Należy odpowiednio ustawić namiot
Przy stawianiu namiotu warto zwrócić uwagę na teren. Nie powinniśmy stawiać namiotu w dołku – w przeciwnym razie w razie ulewy cała woda przedostanie się do namiotu. Dobrze także nie ustawiać namiotu wejściem na wschód – wówczas nie będzie nas razić słońce po otwarciu namiotu. Warto też wybrać zacienione miejsce, zwłaszcza w lecie.
Spanie kamperem na dziko
Podróżowaniem kamperem stało się modne i coraz więcej osób chce jeździć kamperem po Polsce. Nic dziwnego, że dzikie Bieszczady przyciągają amatorów caravaningu. Niestety wielu kierowców nie wie czy wolno spać w kamperze na dziko i czy jest to legalne. Warto zapoznać się z artykułem „Kamperem na dziko. Spanie w Polsce i Europie” Macieja Strausa, który przeanalizował tą kwestię i opisuje jak wygląda to w Polsce i Europie.