Jak zaplanować weekend w Bieszczadach?

Jak zaplanować weekend w Bieszczadach?

Bieszczady to nie tylko dobry pomysł na dłuższy urlop. Jest tutaj wiele ciekawych miejsc, które idealnie sprawdzają się jako weekendowa baza wypadowa.  Trzeba jednak taki wyjazd dokładnie zaplanować.

Wybierz atrakcje i aktywności

Zanim wybierzesz się w Bieszczady, zastanówmy się, co chcielibyśmy robić i co chcielibyśmy zobaczyć. W Bieszczadach możemy zdobyć wiele szczytów, w tym najsłynniejsze – Tarnicę, czy Połoninę Wetlińską. Przez Bieszczady biegnie wiele szlaków, w tym czerwony – najpopularniejszy  bieszczadzki szlak. Bieszczady to nie tylko góry – możemy też wybrać się nad Jezioro Solińskie lub zdecydować się na spływ Sanem

W Bieszczadach możemy też zobaczyć wiele zabytków, jak Zamek Królewski w Sanoku, czy ruiny klasztoru w Karmelitów Bosych w Zagórzu. Bieszczady słyną też z wyjątkowych cerkwi drewnianych – w Smolniku czy Bystrem.

Wybierz miejscowość

Gdy zdecydujesz się, co najbardziej Cię interesuje, wybierz miejscowość. Jeżeli chcesz wybrać się w góry, to najlepiej jest wybrać Ustrzyki Górne. Stąd możemy wyruszyć np. Na Tarnicę lub zwiedzić Bieszczadzki Park Narodowy. Jeżeli jednak bardziej interesuje nas Jezioro Solińskie, to powinniśmy wybrać właśnie Solinę lub Polańczyk. Chcemy spędzić weekend w większej miejscowości? Tutaj idealny będzie Sanok lub Ustrzyki Górne.

Wybierz nocleg

W każdej bardziej znanej miejscowości Bieszczad znajduje się baza noclegowa. W najbardziej charakterystycznych miejscach możemy znaleźć hotele o doskonałym standardzie. Tak jest w Ustrzykach Dolnych, czy Polańczyku, gdzie są najsłynniejsze widoki.

Możemy też wybrać pokój w pensjonacie lub willi. Takie miejsca znajdują się nawet w mniej rozpoznawalnych miejscowościach.

Jeżeli nie zależy nam na wygodzie i mamy ochotę na weekend z plecakiem, to najlepiej jest wybrać kamping lub schronisko. Takich miejsc też jest sporo i znajdują się ona nawet na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Wybierz dojazd

Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami Bieszczad najlepiej jest poruszać się autem. Wygodny transport umożliwiają Duża Pętla Bieszczadzka i Mała Pętla Bieszczadzka. Znacznie gorszy jest dojazd koleją lub busami. Pociągiem dojedziemy jedynie do Sanoka. Do większych miejscowości, np. do Ustrzyk Dolnych dojeżdża FlixBus.

Jak możemy zauważyć, w Bieszczadach możemy spędzić świetny weekend. Ten region może spodobać się każdemu. Można tu bowiem zwiedzić więc i zrobić więcej, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać.