Jak dojechać w Bieszczady?

Jak dojechać w Bieszczady?

Bieszczady kojarzą się z dzikimi ostępami, do których trudno dotrzeć. Tymczasem dojazd nie jest wcale tak skomplikowany, jak może się wydawać. Nawet do najmniejszych miejscowości możemy dotrzeć na kilka sposobów.

Samochód

Własny samochód jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dostanie się do Bieszczad – zwłaszcza do najdalszych miejscowości, takich jak Ustrzyki Górne, czy Wetliny. Dzięki  bieszczadzkim obwodnicom dojazd jest stosunkowo łatwy. Należy jednak brać pod uwagę, że są to drogi górskie – niekiedy strome i pełne ostrych zakrętów. Warto więc przed przyjazdem zrobić przegląd samochodu.

Jeżeli nie mamy własnego samochodu, możemy skusić się BlaBlaCar lub inny system wspólnych przejazdów. Dzięki temu przejedziemy do wybranej miejscowości szybciej, wygodniej i często taniej, niż busem lub pociągiem.

Jak dojechać w Bieszczady? Jest kilka wygodnych sposobów

Autobusy i autokary

Po samochodach to chyba najpopularniejszy transport w Bieszczadach. Podobnie jak własnym samochodem – można takim transportem dotrzeć wszędzie. Do Wetliny czy Ustrzyk Górnych dotrzemy takimi przewoźnikami jak:

  • San Bus
  • Bak-Bus
  • Neobus

Do samego Sanoka możemy też dotrzeć FlixBusem. Z Sanoka do Ustrzyk Górnych dotrzemy – w zależności od trasy i przewoźnika – dojedziemy zazwyczaj w 2,5 – 3h.

Pociąg

Pociąg dla wielu osób jest oczywistym sposobem poruszania się – wolniejszym, niż autokar, ale za to tańszym. Niestety, nie do wszystkich miejscowości można dostać się transportem kolejowym. Większość pociągów jedzie do Sanoka. Istnieje też połączenie Gdynia – Zagórze. Ale co z miejscowościami położonymi dalej? Niestety, ostatnie odcinki torów kończą się właśnie w Zagórzu i dalej już koleją nie dojedziemy.

Istnieje jeszcze Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolej wąskotorowa. Kursuje ona na linii Majdan – Przysłupie lub Majdan – Banica. Jest ona jednak typową atrakcją turystyczną i trudno o niej mówić jako o transporcie, z którego możemy korzystać wybierając się na urlop.

Jak dojechać w Bieszczady? Możemy wybierać z wielu różnych rodzajów transportów. Wydaje się jednak, że najwygodniejszym sposobem jest własny samochód, a także autobusy. Jeżeli decydujemy się na pociąg, to musimy pogodzić się z faktem, że nim dojedziemy tylko do największych miejscowości.