Jakie są najtrudniejsze góry do zdobycia?

Jakie są najtrudniejsze góry do zdobycia?

Miłośnicy wspinaczki górskiej i sportów ekstremalnych wiedzą, że istnieją „mityczne” miejsca, które z pewnością chcieliby kiedyś odwiedzić. W tym artykule opowiemy Ci o najtrudniejszych górach do zdobycia na naszej planecie.

1. Annapurna

Pierwsze wejście na tę górę miało miejsce w 1950 roku, a od tego czasu tylko 160 alpinistom udało się zdobyć szczyt. Najbardziej mrożącym krew w żyłach faktem jest to, że Annapurna w ciągu niespełna 70 lat pochłonęła życie ponad 50 wspinaczy. Dziesiąta najwyższa góra globu, znajdująca się w Nepalu, jest najbardziej niebezpiecznym ze szczytów o wysokości 8000 metrów.

2. K2

To druga najwyższa góra świata (8 611 metrów) i druga najbardziej niebezpieczna. Należy do pasma Karakorum w Himalajach. Jest znana jako „dzika góra” ze względu na trudność wejścia na nią. Na każde cztery osoby, które próbowały wejść na szczyt, jedna zginęła próbując go zdobyć.

Po kilku próbach, w 1954 roku pierwsza wyprawa zdobyła szczyt. Inną ciekawostką jest fakt, że K2 – na granicy Chin i Pakistanu – jako jedyny z „ośmiotysięczników” nigdy nie został „podbity” zimą.

Chciałbyś wspinać się na łatwiejsze góry? W https://www.infobeskidy.pl znajdziesz przewodniki po trasach dla mniej i bardziej zaawansowanych poszukiwaczy przygód.

3. Nanga Parbat

Nanga Parbat w lokalnym tłumaczeniu oznacza „nagą górę” i znajduje się w paśmie Karakorum w Pakistanie. Nanga Parbat to dziewiąta najwyższa góra świata, odizolowana i oddzielona od reszty, a na szczycie pokryta wiecznym śniegiem.

Pierwsze wejście na jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór datuje się na 1953 rok, choć pierwsze próby sięgają 1895 roku. Nanga Parbat ma wysoki wskaźnik wypadków, między innymi ze względu na prawie nie do pokonania pionową rzeźbę terenu.

4. Denali

Jest to najwyższa góra Ameryki Północnej o wysokości 6 190 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na Alasce i jest jednym z najtrudniejszych szczytów do zdobycia, ze względu na stromość, całoroczne niskie temperatury i bliskość koła podbiegunowego.Pierwsze wejście datuje się na 1913 rok, a kolejnym zagrożeniem jest to, że wspinacze cierpią na chorobę wysokościową z powodu braku tlenu.

5. Kangchenjunga

Ta góra, dzielona przez Nepal i Indie, jest trzecią pod względem wysokości na świecie – 8 586 metrów – a jej nazwa oznacza „pięć skarbów śniegów”. Zmiany klimatyczne i lawiny śnieżne to główne zagrożenia dla alpinistów. Pierwsze wejście miało miejsce w 1955 roku, choć pierwsza próba zdobycia szczytu miała miejsce ponad sto lat wcześniej, w 1848 roku.

6. El Capitan

Położony na terenie Parku Narodowego Gór Guadalupe, jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Teksasie. Jedna z najtrudniejszych do zdobycia gór, otoczona jest stromymi klifami, z niestabilnymi ścianami skalnymi i 900-metrową pionową ścianą.