Na co zwrócić uwagę, wybierając termoaktywną odzież do trekkingu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając termoaktywną odzież do trekkingu?

Bez względu na to, czy wędrujemy po nizinach, czy po górach, trekking jest doskonałym i wciąż zyskującym na popularności sposobem uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Jego zalety są niezaprzeczalne – lepsza kondycja, smuklejsza sylwetka, lepsze dotlenienie organizmu, a przy tym zazwyczaj zapierające dech w piersiach widoki – to tylko niektóre z jego atutów. Aby jednak w pełni cieszyć się dobrodziejstwami trekkingu, trzeba podczas jego uprawiania czuć się maksymalnie komfortowo i swobodnie. A to może zapewnić między innymi termoaktywna odzież trekkingowa. Czym ona tak naprawdę jest? Jakimi właściwościami się odznacza? I przede wszystkim – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!

Moc zalet termoaktywnej odzieży trekkingowej

Jak sama nazwa wskazuje, termoaktywna odzież trekkingowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią chodzić na mniejsze lub większe piesze wycieczki. Zwana inaczej odzieżą outdoorową posiada kilka podstawowych atutów – i mówimy tu teraz o konkretnej kategorii ubrań, a nie poszczególnych modelach i markach.

Przede wszystkim dobra odzież trekkingowa musi być termoaktywna, a więc – mówiąc w skrócie – chłodzić latem i grzać zimą. Jak to możliwe? Wszystko dzięki najnowszym innowacjom sztuki włókienniczej, które wprowadzają do obrotu takie mikrowłókna, które są w stanie świetnie zatrzymywać ciepło przy ciele podczas mrozów, ale jednocześnie skutecznie odprowadzać je na zewnątrz, gdy nieco się przegrzejemy. Zapobiega to na przykład powstawaniu nadmiernej wilgoci na skórze, co niesie za sobą szereg korzyści – nie musimy martwić się przepoconymi plecami pod plecakiem, czy nagłym wyziębieniem podczas postoju w forsownym marszu.

Jednak gwoli ścisłości, najlepsze właściwości osiąga termoaktywna odzież trekkingowa stworzona nie tylko z wykonanych w laboratoriach włókien, ale wzbogacona o pierwiastek naturalny – choćby w postaci wełny merynosów. Owce merynosy potrafią z powodzeniem żyć w miejscach, gdzie dobowa amplituda temperatur wynosi nawet kilkadziesiąt stopni, zatem jej wełnie niestraszne są żadne warunki termiczne. Na dodatek surowiec ten niełatwo się brudzi i nie chłonie zbytnio przykrych zapachów, zatem jest idealną opcją na trekking.

Jak wybrać najlepszą termoaktywną odzież trekkingową?

Jeśli już wiemy, że najlepsze właściwości termiczne osiągamy przy odzieży termoaktywnej, najlepiej wspomaganej wełną merynosa, to na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Jeśli chodzi o bieliznę, najlepiej szukajmy takiej bezszwowej – dzięki temu unikniemy otarć, których winowajcami na wilgotnej skórze są zazwyczaj właśnie szwy. Jeśli zaś mówimy o odzieży wierzchniej, takiej jak bluzy, dresy czy koszulki, to najlepiej wybierajmy te możliwie najlżejsze i najbardziej elastyczne, które świetnie przystosowują się do ruchów naszego ciała. Dzięki temu bez względu na to, w jakich warunkach i pozycjach przyjdzie nam przemierzać kolejne metry, akurat odzież będzie naszym najmniejszym zmartwieniem.

Niektóre marki oferują dodatkowe rozwiązania w oferowanej przez siebie termoaktywnej odzieży trekkingowej. Na przykład renomowana marka Brubeck, której odzież wykorzystują między innymi ratownicy GOPR, wyposaża swoje ubrania w dwuwarstwową strukturę dzianiny, co pozwala na jeszcze szybszy transfer wilgoci na zewnątrz, zapewniając maksymalny komfort.