Odpowiednie obuwie na górski wypad

Odpowiednie obuwie na górski wypad

W czasie górskich wypraw osoby wspinające się po łańcuchach w lekkich sandałkach czy pantoflach powoli przestają nas zadziwiać. Oczywiste jest, że takim zachowaniem ryzykują swoje zdrowie, a nawet życie. Wybór obuwia w góry jest niesamowicie istotny dla naszego komfortu, jak i również bezpieczeństwa. Dla wielu takie profesjonalne obuwie, to duży wydatek. Warto więc wybrać go z rozwagą.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Zacznijmy od tego, że rozmiar powinien być w sam raz. Nie ma co wierzyć w fakt, że buty się rozchodzą, albo założymy grubszą skarpetę i będzie dobrze. Za małe mogą nas obetrzeć czy stworzyć inne urazy utrudniające górską wędrówkę.

Podeszwa dopasowana do podłoża

Pamiętajmy, aby wybrać buty dostosowane do podłoża po którym będziemy się przemieszczać. Przykładowo – w Bieszczadach możemy pozwolić sobie przemieszczać się w butach lżejszych, ale w górach bardziej skalistych, np. w Tatrach powinniśmy zadbać o cięższe i twardsze obuwie.Podeszwę powinna cechować dobra przyczepność do podłoża i amortyzacja. Nie jest istotne to, czy wybieramy buty letnie czy zimowe. Ślizgać będziemy się nie tylko na oblodzonych ścieżkach, ale również w czasie deszczu, który w górach zdarza się często.

Zadbaj o dobrą amortyzację

Podeszwa i śródpodeszwa powinny być dostosowane do długich wędrówek oraz być odpowiednio wyprofilowane. Ma to na celu nie obciążać nadmiernie stopy i chronić nasze kostki.

Buty z membraną czy bez?

Jeśli chodzi o obecność membrany w butach trekkingowych jest to kwestia bardzo dyskusyjna. Membrana chroni nas przed wilgocią z zewnątrz, ale utrudnia oddychanie stopy. Ogranicza nasz komfort w czasie wysokich temperatur. Z drugiej strony chroni nas przed przemoknięciem w czasie deszczu.