Plecaki trekkingowe: klucz do udanego wyjazdu w góry

Plecaki trekkingowe: klucz do udanego wyjazdu w góry

Przygotowanie na wyprawę górską wymaga zgromadzenia wielu potrzebnych rzeczy. Podstawa wyposażenia to buty górskie i specjalny plecak. Przeczytaj, jaki plecak najlepiej wybrać i czym różnią się poszczególne modele.

Czym jest plecak trekkingowy?

Plecak trekkingowy to najważniejszy plecak, jeśli chodzi o wycieczki górskie i zdecydowanie najbardziej poręczny. Nic innego nie pomieści tyle potrzebnych akcesoriów. Nie ma jednak uniwersalnego modelu, który byłby odpowiedni dla każdego. Wybierając plecak trekkingowy, należy patrzeć na wiele jego cech, aby dobrać optymalny model dla siebie. Tak samo ważne jest to, na jakie wyprawy chodzimy, czy na jednodniowe czy też kilkudniowe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pakowność plecaka, czyli to ile ma komór wewnątrz, na zewnątrz i ile litrów pomieści.

W przypadku długich wypraw górskich, kupuje się plecaki o dużym litrażu. Ważny jest także wodoodporny materiał plecaka, tak aby był odpowiedni nawet w deszczową pogodę.  Plecak trekkingowy występujący także pod nazwą plecak górski to dodatek niezbędny do typowej wyprawy w wysokie góry, gdzie kluczowe jest, aby zabrać ze sobą dużo rzeczy.

Plecak turystyczny – czym różni się od trekkingowego?

Właściwie plecak trekkingowy i turystyczny są do siebie podobne, a różnią się jedynie nieznacznie. Ich konstrukcja jest podobna i niektórzy używają zamiennie tych pojęć. Plecak turystyczny można też spotkać pod nazwą plecak wycieczkowy. Przydają się ona na zwykłej wycieczce pieszej i mieszczą się swobodnie w większej torbie bagażowej. Jego mniejsza pojemność będzie dobra dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z górami i nie są w tym zadaniu wprawione. Są wygodne i nie powodują obciążenia pleców, a najmłodsi uczestnicy wypraw górskich będą z nich zadowoleni. Różne modele plecaków turystycznych oferuje sklep górski.

Jakie są najważniejsze parametry plecaków górskich?

To na co najpierw zwraca się uwagę, to oczywiście pojemność plecaka czyli jego litraż. Typowe plecaki trekkingowe są pojemne, a ich pojemność jest określona właśnie w litrach. Należy liczyć się z tym, że im większa pojemność, tym plecak będzie cięższy i trzeba będzie nieść większy ciężar w trakcie wyprawy. Poleca się go raczej osobom przyzwyczajonym do takiego obciążenia. Druga ważna cecha to stelaż plecaka, czyli specjalne usztywnienie na plecach.

Dzięki temu można łatwiej balansować plecakiem, nawet jeśli w środku są rzeczy o zróżnicowanych wymiarach i kształtach. Tak jak było wspomniane, plecaki dzieli się komorami, tak aby były bardziej pakowne. Zewnętrzne komory umożliwiają łatwe sięganie do rzeczy typu bidon czy przekąski, tak aby nie trzeba było otwierać całego plecaka.

Przygotuj się na wyprawę w góry zależnie od swoich potrzeb

Gdy jedziemy na weekend i czekają nas wycieczki piesze, to zwykły plecak turystyczny o małym litrażu i bez komór, w zupełności wystarczy. Nie ma potrzeby kupować nic większego, bo może to utrudnić całą wyprawę. Na zwykłą wyprawę wystarczy nawet plecak turystyczny o pojemności 10 czy 15 litrów. Całodzienne trasy górskie można pokonać z plecakiem 20 lub 30 litrów. Zmieści się tam kurtka przeciwdeszczowa, czapka, rękawiczki, a także apteczka i woda. Można wybrać też większe modele turystyczne o pojemności 40 lub 50 litrów, które pozwolą na wyjazd z noclegami.

Gdy planujesz wyjazd pod namiot, wybierz największy model czyli 60 lub 70 litrów, bo przyda się także śpiwór, mata, zestaw turystyczny do gotowania, kurtka i ubrania na zmianę. Zimą także trzeba pomyśleć o większym plecaku wodoodpornym i wybranych akcesoriach górskich takich jak na przykład raki na buty, które pomogą w pokonaniu oblodzonych ścieżek górskich.