Trekking połączeniem ekscytacji i zagrożeń

Trekking połączeniem ekscytacji i zagrożeń

Trekking to coś, o czym można usłyszeć stosunkowo często. Niemniej jednak mimo wszystko może pojawić się pytanie, co to takiego ten trekking? Nie każda osoba musi być na bieżąco.

Zacznijmy od definicji

Trekking to forma turystyki przygodowej lub kwalifikowanej, którą uprawia się w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Turystyka przygodowa to odmiana plenerowej turystyki aktywnej, uprawiana na wolnym powietrzu. Można też dodać, że najczęściej wszystko dzieje się na egzotycznym terenie. Z kolei turystyka kwalifikowana to zbiorcze określenie takich propozycji jak: turystyka rowerowa, motorowa, kajakowa, żeglarska oraz piesza nizinna, górska i narciarska.

Jak zacząć?

Nie ulega wątpliwości, że trekking może ekscytować. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że trekking wiąże się z zagrożeniami. Nie można myśleć wyłącznie o pozytywnym wpływie na ciało. Zresztą możemy również mówić o pozytywnym wpływie na ducha, ale to teraz nie jest najważniejsze – najważniejsze jest umiejętne zadbanie o bezpieczeństwo.

Skupiając się już na szczegółach, bardzo ważne jest to, co zostało powiedziane – przy trekkingu konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku (powinno dochodzić do tego jeszcze podejście zadaniowe). Trzeba również popracować nad kondycją i wytrzymałością. Jak już była mowa, trekking niesie za sobą trudne warunki. Oczywiście znaczenie ma też skompletowanie dobrego wyposażenia. Brak właściwego wyposażenia może skutkować poważnymi problemami. Do przygotowań należy też dodać dostosowanie trasy do realnych możliwości i zainteresowanie się zagrożeniami. Przez zainteresowanie się zagrożeniami należy rozumieć wiedzę na temat niebezpieczeństw, jak i wskazanych reakcji (gdyby coś się stało).