Jak dobrać kije narciarskie do wzrostu?

Jak dobrać kije narciarskie do wzrostu?

Kije narciarskie to nie jest obowiązkowy sprzęt na stoku, lecz mimo wszystko może okazać się świetnym wsparciem do utrzymania równowagi dla amatorów, a także niezbędną pomocą do dynamicznego skręcania podczas pokonywania slalomu. To tylko niektóre z ich zastosowań. Sprawdź, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu, aby doskonale sprawdziły się w praktyce.

Dlaczego długość kijków narciarskich jest taka ważna?

To od dobrze dobranego sprzętu narciarskiego zależy Twój komfort na stoku oraz bezpieczne poruszanie się na śniegu, niezależnie od stopnia doświadczenia. Aby trzymać prawidłowo kije narciarskie, przy okazji wyprostować plecy i mieć ręce przy sylwetce – muszą mieć one odpowiednią długość.

Zbyt długie kije narciarskie będą automatycznie odbierać możliwość uzyskania odpowiedniej, stabilnej pozycji. Sylwetka odchyla się wtedy do tyłu, co nie jest też zbyt wygodne dla sportowców na stoku, a na pewno nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Z kolei zbyt krótkie kijki narciarskie przekładają się na potrzebę pochylania się przez cały czas do przodu. Nie jest to dobry nawyk. Ponadto pochylony tułów nie będzie pomocny podczas nauki jazdy na stoku.

Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu, aby maksymalnie dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Będą one wówczas doskonałym podparciem dla dobrze wyprostowanej sylwetki i pozwolą Ci utrzymać równowagę. Odpowiednia długość to także wsparcie w uzyskaniu pożądanego rytmu jazdy.

Zobacz, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu

Jest kilka sposobów na to, aby dobrać kije narciarskie do wzrostu. Pierwszy z nich polega na odwróceniu całej konstrukcji w taki sposób, żeby chwycić rurkę tuż pod talerzykiem. Rączka swobodnie musi opierać się o równe, stałe podłoże. Między stawem łokciowym a kijem powinien być kąt prosty. W taki sposób łatwo możesz sprawdzić, czy dany model jest odpowiedni do Twojego wzrostu. Ma jednak taką wadę, że trzeba zmierzyć długość kijka w sklepie stacjonarnym.

Jeśli nie masz możliwości przymierzenia kijów, możesz pomnożyć swój wzrost w metrach przez współczynnik 0,7. To przybliżona odpowiednia długość dla kijków narciarskich. Pomiar nie jest jednak na tyle precyzyjny, aby uwzględnić masę ciała czy rodzaj sylwetki. Właśnie dlatego można traktować ten sposób jako podpowiedź. W Ski Race Center pracują specjaliści, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt i podpowiedzą, jaki dobrać kije narciarskie do wzrostu: https://skiracecenter.pl/16-kijki-narciarskie.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zakupu kijów narciarskich?

Wiesz już, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu. Na rynku znajdziesz też tzw. modele teleskopowe. Doskonale sprawdzają się w trudnym terenie, gdzie jest różnorodne nachylenie. Pomogą ustawić odpowiednią długość na mniej i bardziej stromy podjazd oraz utrzymać równowagę na płaskim podłożu. Taki sprzęt jest też idealny dla dzieci i młodzieży, aby nie kupować coraz to nowszych kijków wraz z nadejściem kolejnego sezonu.

Pod uwagę trzeba wziąć także rozmiar talerzyka w zależności od najczęściej użytkowanego terenu, kształt pasków ułatwiających zapinanie oraz materiał wykonania z aluminium lub włókna węglowego. Równie ważny jest design, który przypadnie Ci najbardziej do gustu. Wiele ciekawych modeli kijków narciarskich znajdziesz w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/.