Popularność trekkingu

Popularność trekkingu

Wybierasz się w Bieszczady i zastanawiasz się nad tym, czy trekking jest tym, czego potrzebujesz? W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym, że nie wszystko jest dla wszystkich. Nie chodzi w tym momencie o zniechęcanie do czegokolwiek – po prostu podążanie za popularnością czasem może okazać się zgubne.

Niewiedza i warunki pogodowe

Oczywiście jest to sprawa, o której możemy rozmawiać dość długo. Niemniej jednak można zaryzykować, że podstawą jest wiedza i pogoda. Jeżeli z jednym lub drugim mamy jakiś problem, trzeba ten problem (albo i problemy) rozwiązać. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Warunki pogodowe to temat na tyle klarowny, że odnoszenie się do szczegółów jest zbędne. Jeżeli jest niebezpiecznie, to nie pozostaje nic innego jak odpuszczenie trekkingu (z naturą nie powinno się walczyć). Przy niewiedzy sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Na pewno trzeba wiedzieć, że trekkingiem określa się formę turystyki uprawianą w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Rzecz jasna należy też pamiętać o tym, że z trudnościami nie można przesadzać. Możemy mówić o cienkiej granicy i co najważniejsze, po drugiej stronie mamy nieodpowiedzialność. Wszyscy chyba wiemy, czym nieodpowiedzialność może się skończyć.

Z czego wynika popularność trekkingu?

W ten sposób dochodzimy do popularności trekkingu. Popularność zawsze z czegoś wynika i co za tym idzie, warto zadać sobie pytanie, jak to jest z tym trekkingiem?

Ktoś może powiedzieć, że wędrówki górskie mają różne zalety, ale takie stawianie sprawy nie jest do końca właściwe. Wędrówka górska i trekking to nie to samo.

Jakie przykłady?

Wydaje się, że jednym z atutów jest elastyczność. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym ludzie mogą obawiać się różnych aktywności. Zaniedbanie zawsze zostawia jakiś ślad i w związku z tym może pojawić się wstyd. Naturalnie takie myślenie jest niewłaściwe (bo tkwienie w błędzie to niczego nie prowadzi), ale zostawmy to. Nie ma też co ukrywać, że możemy mówić o odpoczynku blisko natury. Natura potrafi zdziałać wiele, nie trzeba chyba nikogo do tego przekonywać. Dobrze również uwzględnić, że trekking może kojarzyć się ze sprawdzianem dla ciała, ale tak naprawdę jest nieco inaczej. Krótko mówiąc, znaczenie ma także charakter.

Trekking niesie za sobą różne atuty, ale oczywiście musimy pamiętać o tym, że nie wszystko jest dla wszystkich.