Wiating, czyli budżetowy wypad w góry

Wiating, czyli budżetowy wypad w góry

Wielu z nas lubi spędzać swój wolny czas aktywnie. Z tego względu wielu Polaków w czasie wakacyjnych urlopów możemy znaleźć w górach. Miłośnicy survivalu często rezygnują z noclegu w schronisku czy hotelu i wybierają noc pod wiatą.

Wiating – co to takiego?

Wiaty to małe chatki w górach. Często tylko zadaszone, ale są też takie, które mają ściany, jak i również wyposażenie w postaci ław, pieca czy prowizorycznej toalety. O te miejsca dbają przede wszystkim turyści, którzy często tam wracają. W nie jednej z tych chatek możemy znaleźć niezbędne turystyczne wyposażenie takie jak: wiadro, siekierka, podstawowe naczynia, linki i klamerki do suszenia. Osoby uprawiające wiating informację o chatkach znajdujących się na szlaku często przekazują sobie drogą pantoflową. Nie jest również trudne przypadkowe natknięcie się na takie miejsce.

Ten niestandardowy sposób wędrowania pokazuje jak miłośnicy gór rozumieją się bez słów. Dbając o te chatki współpracują ze sobą. Może nie w bezpośrednim kontakcie, ale z pewnością pielęgnując więzi i okazując wzajemny szacunek.