Karpacka Troja w Trzcinicy – jeden z największych skansenów w Europie
Karpacka Troja leży w Trzcinicy, niedaleko od Jasła, w pobliżu rzeki Ropa. Skansen jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju. Zajmuje powierzchnię około 8 hektarów i stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Koniecznie go odwiedźcie, to niesamowita przygoda dla całej rodziny.
W jakim celu powstał skansen?
Głównym motywem powstania skansenu była przede wszystkim ochrona archeologicznych znalezisk. Gród jest też oddziałem Muzeum Karpackiego w Krośnie. Niewątpliwie ma on zarówno charakter muzealny, edukacyjny jak i rozrywkowy. Całość skansenu tworzy zabytkowy gród, park archeologiczny, pawilon wystawowy, zagrody ze zwierzętami oraz platforma widokowa.
W strefie archeologicznej poznacie kulturę osadników sprzed blisko 3,5 tysiąca lat. Możecie zwiedzić 18 chat, kuźnię, a także wioskę słowiańską pochodzącą z IX wieku.
Na terenu skansenu znajdziecie też plac festiwalowy, strefę edukacyjną i hodowlaną. Te same zwierzęta hodowali przed wiekami nasi przodkowie.
Skansen został zrekonstruowany w oparciu o uzyskaną wiedzę archeologiczną i uzyskane wyniki badań.
Powódź i poniesione straty
Budowa skansenu została dofinansowana przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie i środki lokalne. Łącznie na budowę zostało przeznaczonych ponad 1 milion 700 tysięcy euro. Pracę rozpoczęto w 2007 roku, a ukończono pod koniec 2009 roku. W związku z powodziami, które nawiedziły Polskę w 2010 roku skansen został w dużym stopniu zniszczony. Ucierpiały niektóre chaty, a także pawilon wystawowy. Z pomocą środków z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został odbudowany i otwarty w czerwcu 2011 roku.
Wydarzenia plenerowe i nagrody
W skansenie zazwyczaj kilka razy do roku odbywają się wydarzenia plenerowe. Najważniejsze z nich możecie zobaczyć w sierpniu. Odbywa się wtedy Karpacki Festiwal Archeologiczny. Możecie podziwiać wtedy spektakl opowiadający historię powstania grodziska w Trzcinicy, odbywają się wtedy także warsztaty, lekcje muzealne i pokazy. Bez wątpienia każda pora roku przynosi nowy cykl wydarzeń w Karpackiej Troi.
Skansen otrzymał dotychczas wiele nagród i wyróżnień, między innymi otrzymał tytuł najlepszego produktu turystycznego w roku 2011, a później w 2016.