Czy Bieszczady to odpowiednie miejsce dla dzieci?

Czy Bieszczady to odpowiednie miejsce dla dzieci?

Czy można wyruszyć w Bieszczady z dziećmi?

Góry często wydają się nieprzyjaznym miejscem dla rodzin z dziećmi. Wysoko położone tereny i niewiele atrakcji, które zainteresują dzieci. Czy tak jest w Bieszczadach? Nie! Same góry to dobre miejsce na wycieczki z najmłodszymi, Jest tu także sporo innych atrakcji, które zainteresują nawet najmłodsze pokolenia.

Wygodne szlaki

W Bieszczadach nie ma szlaków, które mogą być szczególnie trudne, nawet dla osób niedoświadczonych, czy dzieci.  Nie ma tu stromizm, czy miejsc, które wymagają wspinaczki po skałkach, jak np. w Tatrach. Jedyną trudność mogą stanowić jedynie długość poszczególnych odcinków. Te najłatwiejsze i najciekawsze to:

  • Myczkowce – Cudowne Źródełko – ok. 1 h w obie strony
  • Dwernik – Chata Socjologa – ok. 1 h w obie strony
  • Ustrzyki Górne – Wołosate (przez Tarnicę) ok. 1,5 w obie strony
  • Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska – 1,5 h w obie strony
  • Mała Rawka – Wilka Rawka – 1 h w obie strony

Niektóre trasy, jak te do Cudownego Źródełka można przejść z bardzo małymi dziećmi, które trzeba trzymać za rękę.  Przypomina to więc raczej dłuższy spacer. Jeżeli jednak myślimy o wyjściu w góry, lepiej zabrać starsze dzieci – te które już chodzą do przedszkola i starsze.

Dodatkowe atrakcje

W Bieszczadach jest mnóstwo atrakcji, które mogą zaciekawić dzieci, zarówno te małe, jak i starsze. A przy tym i rodzice nie będą się nudzić.  Do takich atrakcji należą:

  • Bieszczadzka Drezyna Rowerowa – wycieczka nietypowym pojazdem po torach. Po drodze można zobaczyć piękną, dziką naturę
  • Wycieczka statkiem po Solinie – jest tu kilka tras. Tutaj także możemy podziwiać dziką naturę, lasy przy brzegu. Statki zbliżają się także do tamy – największego tego typu obiektu w Polsce
  • Bieszczadzka Kolejka Leśna – 11 km trasa kolejki wąskotorowej wiedzie od Majdaniu do Przysłupia przez lasy, a w tle widać góry.
  • Zagroda żubrów w Mucznem – choć żubry występują w naturze w Bieszczadzkim Parku Narodowym, to nie sposób je dostrzec. W zagrodzie dzieci mogą zaobserwować, jak te majestatyczne zwierzęta wyglądają i się zachowują. Dowiedzą się także czegoś o zwyczajach żubrów
  • Muzeum Budownictwa Ludowego – Skansen w Sanoku – tutraj dzieci będą mogły nauczyć się czegoś o historii i zobaczyć, jak kiedyś wyglądały różnorodne budowle. Oprócz tego będą mogły zobaczyć jak kiedyś np. wytwarzano żywność – funkcjonuje tu bowiem piekarnia. Oprócz tego są zagrody ze zwierzętami, do których można podejść

Dobra baza noclegowa

W całych Bieszczadach funkcjonuje wiele hoteli, pensjonatów, a nawet gospodarstw agroturystycznych. Te ostatnie mają także walor edukacyjny. Dzieci mogą podejrzeć, jak dawniej hodowano zwierzęta, czy wytwarzano jedzenie. Niektóre także proponują przejażdżkę konną.

Większość obiektów dostosowana jest do potrzeb rodzin z dziećmi. Oprócz odpowiednio przestronnych pokoi można wypożyczyć wysokie krzesełko do karmienia, czy kojec. W niektórych obiektach proponuje się także atrakcje dla dzieci.

Jak możemy zauważyć, Bieszczady to idealne miejsce nie tylko dla zaprawionych miłośników gór. Swoje miejsce odnajdą tu także rodziny, także z małymi dziećmi.