10 ciekawostek o Bieszczadach
Bieszczady to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych regionów w Polsce. Wielu z nas wydaje się, że jest to doskonale poznane miejsce. Tymczasem jest kilka faktów, które mogą nas zaskoczyć.
1. Najbardziej wysunięty punkt na południe
To właśnie tutaj znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt Polski – jest to szczyt Opołonka. Miejsce jest odpowiednio oznaczone i jest atrakcją turystyczną.
2. Najmniejsze zaludnienie
To w Bieszczadach znajdują się gminy o najmniejszej gęstości zaludnienia – Lutowiska (4 osoby na km kw.) i Cisna (6 osób na km. kw). Przed II światową Bieszczady były bardzo zaludnionym terenem.
3. Park Ciemnego Nieba
Bieszczady to jedno z najciemniejszych regionów w Europie. Ze względu na małe zanieczyszczenie światłem można tutaj obserwować gołym okiem obserwować nawet 7 tys. gwiazd.
4. Najwięcej niedźwiedzi
To w Bieszczadach znajduje się największa w Polsce populacja niedźwiedzi brunatnych. Co zrobić, by nie narazić się na niebezpieczeństwo, pisaliśmy w tym artykule
5. Granica 3 państw
To właśnie w Bieszczadach mamy do czynienia z trójstykiem – punktem, gdzie łączą się granice 3 państw. W tym przypadku do granica Polski, Ukrainy i Słowacji. Dzieje się tak na górze Krzemieniec.
6. Ośrodki narciarskie
Bieszczady nie kojarzą się z narciarstwem, tak jak Tatry. Tymczasem w Bieszczadach funkcjonuje kilka ośrodków narciarskich – w Ustrzykach Dolnych, Lesku, Gogołowie i Dwerniczku.
7. Drezyny rowerowe
W Polsce tylko w dwóch miejscach możemy skorzystać z drezyn rowerowych – w Mosinie i właśnie Bieszczadach. Stacje znajdują się w Uhercach Mineralnych i Ustrzykach Dolnych i w zależności od trasy liczy 12-18 km. Z drezyny można korzystać od wiosny do jesieni w dni powszednie i weekend.
8. Kwestie językowe
Wiele osób zastanawia się, czy powinno się mówić „z Bieszczad”, czy z Bieszczadów”. Często właśnie ta druga forma wydaje się niepoprawna. Tymczasem wg. Słownika Języka Polskiego PWN obie formy są poprawne i równie często stosowane.
9. Siekierezada
Chyba najsłynniejszy lokal Bieszczad to „Siekierezada” nazwana tak na cześć powieści Edwarda Stachury. Lokal powstał w latach ’90 i początkowo miał raczej charakter pijalni piwa. Wielu ówczesnych klientów ma swoje portrety, a nawet swoje stołki. Siekierezadę możemy odwiedzić w Cisnej.
10. Perełka architektury
Cerkiew w Turzańsku to wyjątkowy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to obiekt drewniany, a dach jest wykonany z cynkowanej blachy.