Gdzie są Bieszczady?

Gdzie są Bieszczady?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie – Gdzie są Bieszczady – nie jest tak proste, jak może się wydawać. Inną odpowiedź dadzą władze administracyjne, inną historycy, a jeszcze inną geolodzy. Gdzie więc możemy znaleźć Bieszczady na mapie?

Czy powiat bieszczadzki to Bieszczady?

Spoglądając na podział administracyjny województwa podkarpackiego szybko zobaczymy powiat bieszczadzki. Są to 3 gminy:

  • Ustrzyki Dolne
  • Czarna
  • Lutowiska

Wydaje się to niewiele, jak na jeden z najsłynniejszych regionów w Polsce? I tak jest w istocie – jeżeli zerkniemy na inne mapy przedstawiające Bieszczady, to zorientujemy się, że powiat ten zajmuje jedynie połowę powszechnie rozumianych Bieszczad. Możemy też zauważyć, że są tu jedynie mniejsze miejscowości.  Nie możemy jednak oczekiwać, że podział terytorialny będzie dokładny z podziałem np. geograficznym.  Te zwykle są znacznie mniejsze, co ułatwia np. kontakt z miejscowymi władzami.

Gdzie są Bieszczady? Przecież są góry – Bieszczady

Bieszczady to nie tylko region, ale przede wszystkim góry składające się z 4 pasm:

  • Pasmo Graniczne
  • Pasmo Połonin
  • Wysoki Dział
  • Pasmo Łopiennika i Durnej

Patrząc na mapę możemy zorientować się, że Bieszczady ciągną się od Komańczy, przez Cisnę i Wetlinę aż do Lutowisk i Czarnej Górnej. Także cały Bieszczadzki Park Narodowy znajduje się na terenie Bieszczad. Geograficznie Bieszczady to także brzeg Sanu na północy

Bieszczady - to bardzo popularny region, ale czy wiemy, gdzie się znajduje?

A co z regionem bieszczadzkim?

Turystycznie Bieszczady mają jeszcze szersze znaczenie. Już wjeżdżając do Sanoka możemy mówić, że jesteśmy w Bieszczadach, choć formalnie są to jeszcze Góry Sanocko-Turczańskie. W takiej sytuacji W Bieszczadach leżą też Zagórz, Lesko i Jezioro Solińskie. Bieszczady tutaj tak naprawdę kończą się się na granicy z Ukrainą i Słowacją

Jak możemy zauważyć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Gdzie są Bieszczady. W rzeczywistości zależy to od tego, jak rozumiemy tę nazwę. Odpowiedź najłatwiejsza jest w przypadku nazwy gór. Jednak dookoła każdych gór powstają miejscowości, regiony i wręcz cała kultura. Tak samo jest w przypadku Bieszczad.