Co zabrać ze sobą na wyprawę w Bieszczady?
Bieszczady to jednak góry – choć nie wydają się wymagające nawet dla amatorów. W związku z tym trzeba pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Dzięki temu wejdziemy na górę bez większych problemów i w dobrym nastroju.
Do wyprawy w góry – nawet nie krótkiej i nieskomplikowanej – warto się przygotować. Odpowiedni ekwipunek to nie wszystko. Należy też sprawdzić, czy wyjście w góry w ogóle jest możliwe. Przed wycieczką należy sprawdzić prognozę pogody – nawet jeżeli ta jest ładna. Wszystkie góry słyną bowiem z bardzo zmiennej pogody. Jeżeli ta ma się pogorszyć – będzie padał deszcz, a nawet grad – musimy zostać na dole.
Musimy także wybrać odpowiednią porę. Najlepiej wybrać poranek, dzięki czemu będziemy mieć całkowitą pewność, że wrócimy przed zmrokiem. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jak długa jest trasa i ile może zająć jej przejście.
Ubrania i obuwie
Odpowiednie obuwie na górską wycieczkę to podstawa. Nawet, gdy nasza wyprawa nie jest długa i wymagająca. Warto postawić na wygodne obuwie. Ale nie trampki czy sandały – co zdarza się, że robią turyści. Najlepiej zdecydować się na buty trekkingowe. Są nie tylko wygodne, ale chronią nas od niespodzianek – np. deszczu, czy kamieni. Dzięki takim butom unikniemy też urazów, np. skręcenia kostki. Nawet w gorący dzień, na nogach musimy mieć skarpetki, najlepiej z oddychającego materiału. Powinny być na tyle długie, aby osłaniały kostki – unikniemy wtedy otarć.
A co z ubraniami? W chłodniejszy dzień warto zabrać ze sobą wiatrówkę lub ciepła polarową bluzę. W letni upalny dzień wystarczy koszulka. Powinna być jednak wykonana z lekkie, przewiewnego materiału, tak byśmy nie odczuwali dyskomfortu. Podobnie jest ze spodniami. Dżinsy zostawmy w szafie, a na szlak wybierzmy się w lekkich, sportowych spodniach
W ciepłe dni warto też pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i co bardzo ważne – osłonie głowy. Może to być kapelusz, czapka z daszkiem, czy nawet chusta. Szczyty Bieszczad to otwarte tereny, na których brakuje cienia. Osłona ochroni nas przed przegrzaniem a nawet udarem słonecznym. W chłodne dni warto pamiętać o kominie lub innej osłonie szyi.
Ekwipunek
Nawet na niedługi szlak warto zabrać ze sobą plecak, w którym powinny znajdować się:
- Podstawowa apteczka – opatrunki, plastry, woda utleniona, leki przeciwbólowe
- Woda – w bidonie lub niewielkich butelkach
- Scyzoryk
- Portfel i telefon
- Jedzenie – lekkie, zdrowe przekąski
Takie wyposażenie sprawi, że będziemy na szlaku bezpieczni i nie zaskoczą nas nieprzewidziane okoliczności.