Jak zwiedzać Bieszczadzki Park Narodowy? Praktyczne informacje

Jak zwiedzać Bieszczadzki Park Narodowy? Praktyczne informacje

Jak zwiedzać Bieszczadzki Park Narodowy? Praktyczne informacje

Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z najmłodszych, ale i największych Parków Narodowych w Polsce. Możemy tu znaleźć wiele pięknych roślin i zwierząt oraz podziwiać widoki. Co jednak musimy wiedzieć, zanim się tutaj wybierzemy?

Gdzie jest Bieszczadzki Park Narodowy

Teren Parku rozpoczyna się przy takich miejscowościach jak Wołosate, Ustrzyki Górne. Jego granice kończą się wraz z granicami państwowymi – z Ukrainą i Słowacją.

Cena biletu

Aby móc wejść na teren parku, należy kupić bilet w jednym z punktów dostępnych przy granicy całego parku. Ceny biletów to:

  • Bilet normalny – 8 zł
  • Bilet ulgowy – 4 zł – dla uczniów i studentów, emerytów i rencistów, osób niepełnosprawnych a także czynnych żołnierzy.

Bez biletu mogą wejść dzieci poniżej 7 r.ż oraz rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny

Bilet jest ważny przez jeden dzień

Bieszczadzki Park Narodowy proponuje wiele możliwości zwiedzania

Sposoby poruszania się

Przez park przebiega kilka szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych. Są to takie szlaki jak:

  • Czerwony – od Cisnej, przez Połoninę Wetlńską i Ustrzyki Górne do Wołosatych
  • Niebieski – od Roztok Górnych przez Ustrzyki Górne do Magury Stuposińskiej
  • Żółty – od Rabiej Skały do Przełęczy Orłowicza

Warto pamiętać, że poza szlakami nie możemy się poruszać. W parku jest dużo gatunków chronionych – roślin i zwierząt. Przez nieuwagę możemy zniszczyć chronią roślinę lub zaniepokoić zwierzęta. Są tu też dziki i niedźwiedzie, które mogą nas zaatakować, jeżeli poczują się zagrożone.

Warto też widzieć, że po parku można przemieszczać się na trzy sposoby – rowerem, pieszo i konno. Dla każdego sposobu wyznaczone są odpowiednio przystosowane szlaki.

Możliwość wynajęcia przewodnika

Jeżeli decydujemy się na wycieczkę większą grupą, możemy skorzystać z usług przewodnika. W przypadku grup szkolnych jest to obowiązek. Możemy wybrać jednego z ponad dwustu licencjonowanych przewodników beskidzkich.

Możliwość biwakowania

W BdPN można biwakować i są tutaj wyznaczone  do tego miejsca. Na terenie parku są wyznaczone pola namiotowe, oraz paleniska, gdzie można rozpalić ogień.