Poznaj najciekawsze tajemnice Zapory w Solinie
Zapora w Solinie powstała w 1968 na dwóch rzekach: San i Solinka. Została zaprojektowana przez Karola Pomianowskiego. Ta betonowa konstrukcja waży około 2miliony ton, mierzy 82m, a jej długość wynosi 664 metry.
Dzięki budowie zapory i spiętrzeniu Solinki i Sanu powstało malownicze jezioro Solińskie, które bardzo szybko zostało docenione przez turystów. Zapora w Solinie do dziś jest licznie odwiedzana przez turystów.
Co warto wiedzieć o zaporze w Solinie?
Podczas sezonu wakacyjnego korona zapory zamienia się w swojego rodzaju deptak, z którego rozpościerają się cudowne widoki na sztuczne jezioro i otaczające je „Zielone Wzgórza”. Wybierając się na spacer po Zaporze w Solnie warto wiedzieć, że istnieje możliwość zwiedzenia wnętrza popularnej tamy.
Jeśli jesteś zainteresowany tymi rejonami, to tutaj znajdziesz 4 ciekawostki o jeziorze Solińskim i Solinie z polanczyk24.pl.
Poznaj wnętrze Zapory na Jeziorze Solińskim
Planując zwiedzanie Zapory na Jeziorze Solińskim należy zaplanować odpowiedni strój. Nawet w upalne lato wewnątrz tamy panuje bardzo niska temperatura, która wynosi ok 7°C. Dobrze wiedzieć, że wnętrze zapory jest bardzo wilgotne. Wilgotność sięga 100%. Trasa zwiedzania nie jest wymagająca, jednak w środku napotyka się sporą ilość schodów. Osoby pełnoletnie mogą wejść na teren Elektrowni Wodnej w Solinie tylko po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
Zaporę można zwiedzać indywidualnie lub grupowo, od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00. Ze względu na to, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, wejścia rozpoczynają się tylko o pełnej godzinie. Całkowity czas zwiedzania to ok 75minut. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymują kaski ochronne w cenie biletu.
Koszt zwiedzania wnętrza zapory dla osoby dorosłej to 25 złotych. Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 roku życia zwiedzają za darmo.