Małopolska również jest piękna – Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Małopolska również jest piękna – Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Krynica-Zdrój to popularne uzdrowisko oraz świetny punkt wypadowy w góry. Miejscowość ta może oczarować i tych turystów, dla których ważniejszy jest kontakt z zabytkami i cennymi zabytkami drewnianej architektury sakralnej. Dla takich osób atrakcyjnym celem wycieczki po Krynicy i okolicy będzie Szlak Cerkwi Łemkowskich. Czym wyróżnia się ta trasa turystyczna? Tym, że prowadzi ona przez dawne wsie łemkowskie, w których zachowały się cerkwie greckokatolickie. Wiele z nich służy dziś jako kościoły, mimo to w ich wnętrzu wciąż można ujrzeć piękne polichromie i ikony. Co warto zobaczyć?

Krynickie cerkwie

Wiele osób organizuje wycieczkę do Krakowa lub Częstochowy, jednak Krynica-Zdrój również ma swoje do zaoferowania. W samej Krynicy czeka kilka cennych zabytków sakralnych, w tym dawna cerkiew w Słotwinach (dziś dzielnica Krynicy) oraz murowana cerkiew greckokatolicka w Krynicy-Zdroju, pochodząca z lat 70. XIX wieku. Jest to największa murowana cerkiew na Łemkowszczyźnie, która do dziś może się pochwalić pięknym wnętrzem i cennymi zabytkami. W Krynicy czeka też nowa cerkiew prawosławna, pochodząca z końca XX wieku. Choć ma ona nowoczesną formę, każdy jej element powstał zgodnie z prawosławną tradycją. A ponieważ obiekt ten powstał w miejscu bardzo atrakcyjnym pod względem widokowym, chętnych na wizytę w rejonie cerkwi nie brakuje.

Okoliczne miejscowości i ich cerkwie

W pobliżu Krynicy czeka wiele ciekawych miejscowości, na terenie których łemkowskie cerkwie przetrwały w doskonałym stanie. Na długiej liście tych miejsc, które warto uwzględnić w programie wycieczki, znajduje się Berest z XIX-wieczną cerkwią św. Kosmy i Damiana. Wspaniale prezentuje się też cerkiew w Polanach oraz cerkiew w Czyrnej. Miłośników sztuki cerkiewnej zachwycą też zabytki w Muszynce i Tyliczu – miejscowościach leżących na pograniczy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Nie lada gratką dla każdego będzie możliwość zwiedzenia cerkwi w Powroźniku. To najstarszy zabytek na Krynickim Szlaku Cerkwi Łemkowskich, którego wyjątkowość potwierdza wpis na listę UNESCO.