Kolonia survivalowa – pomysł na lato dla najmłodszych obozowiczów

Kolonia survivalowa – pomysł na lato dla najmłodszych obozowiczów

Las, przestrzeń, czyste powietrze i rówieśnicy to doskonały sposób na wakacje. Wiedzą o tym ci rodzice, którzy wybierają kolonię survivalową dla swoich pociech na lato. Ofert tego typu jest mnóstwo i naprawdę jest w czym wybierać. Warto zainteresować się tą formą wypoczynku.

Kolonia survivalowa daje dzieciom mnóstwo różnego typu wrażeń, przygód i nowych umiejętności. Mali survivalowcy uczą się jak samodzielnie z gałęzi zbudować szałas, jak rozpalić samodzielnie ogień nie mając zapałek, jak stworzyć wędkę i jak jej użyć, co to jest proca, harpun, łuk, sieć. Dzieci uczą się jak przekraczać bezpiecznie bagna i rzeki, jak zachować się, gdy pęka lód na jeziorze czy jak w górach schodzi lawina. Bezpieczne zachowania to ważna część wyjazdu – dzieci dowiedzą się co może im grozić, jak te sytuacje pokonać i gdzie się schronić (np. w czasie burzy). Kolonia survivalowa uczy też orientacji w terenie – po takim wyjeździe dzieci będą wiedziały jak się orientować w lesie, jak szukać drogi do domu, na co zwracać uwagę, jak szukać punktów granicznych, dróg czy stron świata. Ważnym wyzwaniem dla dzieci jest też to, aby nauczyły się korzystać z tradycyjnych map, ale też z nowoczesnych GPS-ów. Kolonia survivalowa może mieć różne poziomy trudności, może to być stacjonarna zabawa w osadzie w środku lasu. Mogą być podstawy wspinaczki, podstawy ratownictwa, zajęcia linowe, przyrodnicze czy topograficzne. Każdy tego typu obóz zawiera też elementy ekologii i poszanowania przyrody.

W czasach, gdy wycina się mnóstwo lasów, człowiekowi za chwilę nie zostanie nic. Ludzie są związani z naturą, zależni od dobrze działającej, naturalnej przyrody. Jeśli się tego pozbawimy, to będzie koniec naszych dokonań i ludzkość nie będzie miała jak żyć. Najpierw będzie się żyło trudniej, potem zaś życie nie będzie w ogóle możliwe. Dlatego należy edukować młodzież, że lasy są ważne, że należy je chronić, że stanowią one nasz dom i nasze schronienie. Kolonia survivalowa świetnie to dzieciom uświadamia, pięknie edukuje i pozwala dostrzec problem. Uczestnicy nie zapomną tych wrażeń w lesie, piękna przyrody odgłosów ptaków i innych zwierząt, zapachu puszczy, runa leśnego i bagien, niezwykłej ciszy, aury jaka istnieje tylko w lesie.

Kolonia survivalowa ma na celu pokazanie, że człowiek jest częścią natury, że las to jego dom i że na pewno lasy w Polsce nie mają w sobie niczego, czego człowiek mógłby się obawiać. Wystarczy poznać podstawowe informacje o zwierzętach i roślinach w naszym kraju. Oby tylko za kilkanaście lat było w czym się gubić i czym odnajdować, bo lasów w Polsce zwyczajnie może już nie być, tak jak w wielu krajach jak np. Dania.

Kolonia survivalowa jest przeznaczona dla uczestników już od szóstego roku życia. Są różne grupy i różne programy. Każdy rodzic znajdzie odpowiednią dla swojego dziecka ofertę. Jest kolonia survivalowa typowo maluszkowa (dla dzieci od 6 do 10 lat), są wyjazdy dla dzieci (od 9 do 12 lat) i dla młodzieży (od 13 do 18 lat). Te młodzieżowe są oczywiście trudniejsze, zawierają więcej dalszych, traperskich wypraw, są bardziej wymagające, bo i młodzież jest zdolna do wykonania dużo więcej, niż małe dzieci. Na kolonię survivalową nie powinny jechać dzieci bardzo mocno uczulone na ugryzienia komarów i owadów. Nie mogą w nich też uczestniczyć dzieci niepełnosprawne ruchowo (bo jednak zajęcia leśne są dość wymagające sprawnościowo). Poza tym nie ma jednak innych wymagań i każde w miarę sprawne dziecko może w takich wyjazdach uczestniczyć, nie ma żadnych wymogów dotyczących umiejętności czy sprawności ruchowej.

Kolonia survivalowa (https://www.kogis.pl/tematyki-kolonii/survivalowe/) jest świetną terapią na szkolny stres, na kłopoty z kontaktami społecznymi, ale też jest dobra dla dzieci wycofanych, nie wierzących w siebie i we własne siły. Kolonia survivalowa ma w sobie wiele elementów motywacyjnych, uczy działania w grupie, współpracy, wiary w siebie, osiągania celów (także wspólnych celów), pokonywania życiowych przeszkód. Uczy też oswajania się z drobnymi niewygodami (dłuższa wędrówka, konieczność niesienia karimaty i plecaka, obecność owadów, trudne zadania do wykonania). To wszystko kształtuje hart ducha i wytrwałość, a są to cechy bardzo dzieciom i młodzieży potrzebne.

Oczywiście program na kolonii survivalowej jest zawsze dostosowany do możliwości i wieku danej grupy, bierze się pod uwagę najmniej sprawnych i najmłodszych uczestników, także na pewno nikomu nic złego się nie stanie. Wypadków na koloniach survivalowych właściwie nie ma, w porównaniu do innych obozów (sportowych, jeździeckich, rowerowych) kolonia survivalowa wydaje się super bezpieczna – nie ma tu co się uczestnikowi stać, poza ewentualnie skręceniem kostki, co zdarzyć się może wszędzie.

Warto zapisać dziecko na kolonię survivalową. Będzie to niezwykła przygoda, ale także wartościowa nauka potrzebnych rzeczy, tak różnych od tych, które nauczane są w szkole. Tego Twoje dziecko nie dowie się w szkole, a na pewno nie będzie miało możliwości wykorzystać takiej wiedzy w praktyce. Kolonia survivalowa to doskonały sposób na wakacje.