Co zrobić jeśli w górach spotka nas burza?

Co zrobić jeśli w górach spotka nas burza?

Wakacje już za rogiem. Turyści wychodząc na piesze wycieczki w górach powinni pamiętać o tym, by przed realizacją wybranego szlaku sprawdzić pogodę oraz wyjść na niego wczesnym rankiem. Co jednak, kiedy mimo wszystko natkniemy się w czasie naszej wędrówki na to niebezpieczne zjawisko?

Istotne jest, by w górach posiadać odpowiedni sprzęt i ciuchy turystyczne. Po pierwsze należy zabezpieczyć się przed wyziębieniem oraz przemoknięciem. Pamiętaj o tym, aby metalowe przedmioty, które posiadasz odłożyć gdzieś daleko. To samo tyczy się metalowych elementów znajdujących się na szlaku, jak np. drabinki, łańcuchy, krzyże czy maszty. Warto nie stać również w pobliżu pojedynczych drzew, źlebów oraz cieków wodnych. Zachowaj 1m odstępu od skał. Ważne jest też, abyś znajdował się w miejscu, które nie należy do najwyższych punktów otoczenia. Dobrze, gdyby to miejsce było osłonięte.

Pierwsza pomoc porażenia piorunem

Jeżeli na naszych oczach ktoś zostanie porażony piorunem powinniśmy znać zasady pierwszej pomocy dla takowego przypadku.

  1. Najpierw przed przemieszczeniem się do poszkodowanego zapewnijmy sobie należyte bezpieczeństwo.
  2. Sprawdźmy stan poszkodowanego, czyli czy jest przytomny i oddycha.
  3. Osoba porażona piorunem musi koniecznie trafić do szpitala. Dzwonimy pod numer ratunkowy TOPR/GOPR, czyli – 601 100 300 lub 112, czy 999.

Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha oraz jest nieprzytomna rozpoczynamy akcję reanimacyjną.

Jeżeli pacjent utracił przytomność, ale słyszymy jego oddech – czekamy na pomoc kontrolując go i chroniąc przed wyziębieniem.

Telefoniczny mit

Istnieje przekonanie, że posiadanie przy sobie telefonu komórkowego w czasie burzy jest niebezpieczne. Jest to nieprawdą. Faktem jest, iż po wyładowaniu pioruna telefon może się zepsuć, ale nie stanowi to dla nas niebezpieczeństwa. W czasie burzy warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć telefon, by móc go użyć w awaryjnej sytuacji.