Minęło 60 lat od powstania elektrowni wodnej w Myczkowcach

Minęło 60 lat od powstania elektrowni wodnej w Myczkowcach

Elektrownia Wodna Myczkowce w Zwierzyniu niedawno świętowała swoje 60 urodziny. Należy ona do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina i Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia w Myczkowcach produkuje 34 GWh energii rocznie

Bez wątpienia elektrownia w Myczkowcach – Zwierzyniu jest mniej znana od Elektrowni w Solinie. Nie można zapominać, że ona również produkuje ponad 34 GWh energii rocznie, dlatego stanowi cenne źródło elektroenergetyczne. Dzięki niej zapotrzebowanie na energię elektryczną otrzymuje około 15 tysięcy gospodarstw domowych.

Przede wszystkim zadaniem elektrowni Wodnej Myczkowce jest wspieranie elektrowni głównej w Solinie. W sytuacjach kryzysowym związanych z awariami elektroenergetycznymi lub zagrożeniem powodziami to Elektrownia Wodna Myczkowce stanowi ważną rezerwę prądotwórczą i ochronną. Zapewnia ona bezpieczeństwo energetyczne jak i przeciwpowodziowe w rejonie podkarpacia.

Historia budowy elektrowni

Pomysł na budowę elektrowni Wodnej w Myczkowcach narodził się na przełomie XIX i XX wieku. Posłowie i naukowcy z Politechniki we Lwowie dyskutowali o potrzebie czerpania energii z rzeki San. Jednak wojna sprawiła, że do tematu budowy zapory powrócono dopiero w 1921 roku. Wówczas profesor Karol Pomianowski projekt 15 metrowej zapory oraz elektrowni o mocy 3,5 MW. Zła sytuacja finansowa w kraju i na świecie spowodowała odłożenie budowy w czasie o kolejne dziesięciolecia. Ostatecznie budowę elektrowni i zapory rozpoczęto w 1956 roku. Budowa trwała 4 lata. Powstała zapora o wysokości 17,5 metra i długości 460 metrów. Utworzyła ona jezioro Myczkowskie.

Przyznano nagrody dla pracowników Elektrowni Wodnej Zwierzyniec

Z okazji 60 lecia elektrowni i zapory PGE wyróżniło i nagrodziło najlepszych i wieloletnich pracowników. Niektórzy z nich pracują w elektrowni od 20, a nawet 30 lat. W Zwierzyniu zatrudnieni są różni specjaliści: elektroenergetycy, dyżurni inżynierowie ruchu i hydrotechnicy.  Pracownicy otrzymali odznaczenia i podziękowania od PGE ,,Źródła Odnawialnej Energii’’.