Co może zaoferować nam Polańczyk?
Polańczyk nazywany jest przez turystów polską Chorwacją. Jezioro Solińskie niewątpliwie zachwyca swoją barwą i rozpiętością. Oferuje turystom liczne atrakcje. To wymarzone miejsce dla amatorów sportów wodnych, żeglarstwa i wędkarzy. Oczywiście nie brakuje w Polańczyku też czystych kąpielisk, można korzystać także z basenów zewnętrznych w porcie.
Historia Polańczyka
Współczesna nazwa miasta powstała dopiero pod koniec XVII wieku. Miejscowość nie cieszyła zbytnią popularnością, dopóki nie powstało tu Jezioro Solińskie. Oczywiście utworzenie wielkiego jeziora nie było takie proste. Wymagało zalania kilku okolicznych wsi między innymi Soliny, Sokola, Horodka, Chrewta i kawałka Wołkowyi. Status uzdrowiska Polańczyk otrzymał pod koniec lat 90. Po wschodniej stronie wsi na półwyspie zaczęły powstawać liczne hotele i domy wczasowe. Warto wiedzieć, że na Jeziorze Solińskim obowiązuje strefa ciszy, nie można pływać na nim motorówkami.
Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości
Drugą atrakcją obok jeziora jest Sanktuarium Matki Bożej Pięknej miłości. Stanowi ona jedną z najstarszych budowli w Polańczyku. Prawdopodobnie powstała w 1909 roku i stanowiła wtedy cerkiew św. Męczennicy Paraskewii. Dopiero w 1948 roku ustanowiono ją parafią rzymskokatolicką. Legenda mówi, że na dole wzniesienia tuż przed Sanktuarium znajduje się zaczarowane źródełko. Tak naprawdę jest to studnia, którą odrestaurowano w 2000 roku. Nad źródełkiem ustawiono rzeźbę przedstawiającą Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus.
Punkt widokowy na Sawinie w Polańczyku
Stanowi obowiązkowy przystanek w czasie pobytu w Polańczyku. Rozpościera się z niego przepiękny widok na Jezioro Solińskie, Wołkowyje i Solinę. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 516 metrów nad poziomem morza. To idealne miejsce na wypoczynek i relaks.