Czym się różni trekking od hikingu?

Czym się różni trekking od hikingu?

W Bieszczady jedziemy głównie po to, aby wędrować po górach. Niekiedy to może być dłuższy spacer po Narodowym Parku Bieszczadzki, a niekiedy kilkudniowa  wycieczka z plecakiem. Jedno z nich to hiking, a drugie trekking. Jakie jeszcze są różnice?

Co to jest trekking?

Definicja trekkingu jest bardzo nieprecyzyjna i często może dochodzić tu do nieporozumień. Trekking to bowiem, wedle twórcy tego terminu, to wędrówka w trudnych warunkach terenowych lub klimatycznych. Jak rozwinąć takie twierdzenie? Może to być kilkudniowa wycieczka czerwonym szlakiem bieszczadzkim liczącym sobie dziesiątki kilometrów. Trekkingiem nie jest jednak wspinaczka – której nie można uprawiać w Bieszczadach.

W Polsce trekking kojarzy się głównie z górami, ale istnieją też inne style tej aktywności:

  • Trekking rzeczny
  • Trekking lodowcowy i polarny
  • Trekking pustynny

Trekking często łączy się też z biwakowaniem i wędrówką z plecakiem. W tym przypadku konieczny jest odpowiedni ekwipunek:

  • Plecak
  • Namiot
  • Śpiwór i materac
  • Turystyczna kuchenka gazowa
  • Turystyczne zapałki

Trekking i hiking - jakie są różnice?

Co to jest hiking?

Hiking jest mniej wymagającą formą turystyki terenowej. Można powiedzieć, że jest to krótka wycieczka po łatwym terenie bez dużych różnic wysokości. Są to też wędrówki utartymi już szlakami, często tymi łatwiejszymi i łagodniejszymi. W ramach hikingu możemy np. zdobyć Połoninę Caryńską w ciągu jednego dnia.

Niektórzy preferują tzw. Speed hiking, który jest nieco bardziej wymagającą formą górskiej wędrówki. W tym przypadku idziemy pod górę tak szybko, jak potrafimy. Często przy tym wybieramy krótszy szlak. Ideą speed hikingu jest jak najszybsze przejście szlaku.

W ramach hikingu nie wymaga ani bardzo dobrej formy, ani, najczęściej, specjalistycznego sprzętu.  Dobrze jednak zainwestować w wygodne buty i plecak, do którego możemy zapakować jedzenie i picie. Jeżeli na wycieczkę wybieramy się wiosną lub jesienią powinniśmy mieć też kurtkę przeciwdeszczową.

Choć często terminów hiking i trekking używa się zamiennie, to jak widać, różnice są spore. Jeżeli jesteśmy gotowi na wymagającą wędrówkę, to warto zdecydować się na trekking. Jeżeli jednak interesuje nas raczej łatwa, rodzinna wycieczka – to warto dowiedzieć się dokładniej, czym jest hiking. Bieszczady są odpowiednim miejscem do uprawiania obu rodzajów aktywności.